Wybierz kierunek z przyszłością. Zostań studentem UBB!

Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej
i Stosowanej - Uniwersytet Bielsko-Bialski

Jubileusz Profesora Józefa Wojnarowskiego

Data: 28.05.2023 Kategoria: Ogólne

Informacja o Uroczystości związanej z Jubileuszem Profesora Józefa Wojnarowskiego w dniu 17 maja 2023r. (środa) na Politechnice Śląskiej w Gliwicach

W tym roku Pan Profesor Józef Wojnarowski ukończył 90 lat (ur. 3 kwietnia 1933 roku w Starym Sączu). Jego macierzysta Uczelnia zorganizowała uroczystość z tej okazji.

Pan Profesor Józef Wojnarowski był wybitnym naukowcem z dziedziny mechanika, został dwukrotnie nagrodzony tytułem Doctor-a Honoris Causa w Doniecku w 1995r. oraz w Łodzi (Politechnika, 2007). Pan Profesor przez 20 lat pracował także na naszej Uczelni w Bielsku-Białej w latach 1983-2003. Wypromował łącznie 20 doktorów, w tym dwóch w Bielsku-Białej (dr Kryspin Mirota oraz dr Jerzy Kopeć).

W trakcie uroczystości odbyło się Spotkanie Jubilata z Wychowankami, Współpracownikami i Przyjaciółmi. W dalszej części zrealizowano kilka kolejnych punktów programu: przemówienie okolicznościowe wygłosiła Pani Dziekan prof. Anna Timofiejczuk, w imieniu Rektora prof. Arkadiusza Mężyka wystąpił Pro-Rektor prof. Bogusław Łazarz. Pięknie i ciepło o Ojcu opowiedziała Jego Córka Marta. Pan Profesor wygłosił referat „O Koperniku słów kilka – w 550 rocznicę urodzin”. Z naszej Uczelni w uroczystości wzięli udział Dziekan prof. ATH Jacek Pezda, Prodziekan dr Jacek Rysiński, Przewodniczący Oddziału PTMTS prof. ATH Andrzej Harlecki oraz profesorowie Jan Dzida, Stanisław Zawiślak oraz Maciej Hajduga z małżonką.

p1370746-768x576.webp

W 2022 (w wydawnictwie SPRINGER) ukazała się książka pod redakcją Jacka Rysińskiego i Stanisława Zawiślaka pod tytułem „Graph-based modeling in Science, Technology and Art” zawierająca rozdział <<Professor Józef Wojnarowski—IFToMMist and Pioneer of Graphs’ Application in Mechanics in Poland>> napisanym przez panów Zawiślaka i Kopcia. Gdzie przedstawiono dorobek naukowy Pana Profesora z zakresu zastosowania teorii grafów w mechanice, ale także i wszelkie inne osiągnięcia.

Pan Profesor był także m.in. działaczem PTMTS (dwukrotnie Przewodniczącym tej Organizacji), zatem dobrze iż byliśmy tam także w imieniu naszego Oddziału.

p1380014-768x576.webp

W uroczystości wzięło udział  kilkadziesiąt osób/naukowców z wielu ośrodków m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Zielonej-Góry. Atmosfera była koleżeńska, podniosła, serdeczna – generalnie było miło wziąć w niej udział samemu Jubilatowi jak i wszystkim obecnym.

Uczestnicy obdarowali Jubilata, a On odwdzięczył się okolicznościową kartką nawiązującą do postaci M. Kopernika oraz wspaniałą publikacją „Wybitni ludzie, których poznałem. Ciekawe miejsca, które odwiedziłem. Moje Wspomnienia”, wydaną w Starym Sączu.

p1370743-768x576.webp