Wybierz kierunek z przyszłością. Zostań studentem UBB!

Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej
i Stosowanej - Uniwersytet Bielsko-Bialski

Najnowsze trendy w rozwoju układów napędowych pojazdów samochodowych

Data: 14.12.2023 Kategoria: Ogólne

13 grudnia 2023, w siedzibie naszej uczelni, dr. inż. Piotr A. Bielaczyc wygłosił wykład pt. Najnowsze trendy w rozwoju układów napędowych pojazdów samochodowych.

Jak wykazano, priorytetem jest ekologiczne podejście do projektowania nowoczesnych samochodów. Układy napędowe ewoluują w kierunku niskiej emisji toksycznych związków, a trend związany z elektromobilnością jest niezaprzeczalny. Tym co napędza rozwój jest m.in. produkcja nowoczesnych ogniw elektrycznych, które mogą być wykorzystane także w różnych gałęziach przemysłu.

20231213_110128.webp

Niezależnie od rozwoju pojazdów oraz napędów elektrycznych, silniki spalinowe nadal są budowane, a ich konstrukcje rozwijane. Innowacyjne technologie poprawiają ich efektywność i zgodność z normami.

Dr. Piotr A. Bielaczyc jest absolwentem naszej uczelni - Politechniki Łódzkiej filii w Bielsku-Białej. Jest specjalistą z dziedziny układów napędowych pojazdów, członkiem wielu znakomitych stowarzyszeń i organizacji:

• Visiting Professor Politecnico Torino, Leeds Univ., Vaasa Univ.
  • Vice President, Polish Society of Automotive Engineers (PTIM – SIMP)
  • Vice President, Polish Scientific Society of Combustion Engines (PTNSS)

Global Powertrain Expert Member

• UNECE GRPE in Geneva and European Commission AGVES ( Euro7) groups