Wybierz kierunek z przyszłością. Zostań studentem UBB!

Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej
i Stosowanej - Uniwersytet Bielsko-Bialski

Zmarł Prof. dr hab. inż. dr h.c. multi Józef Wojnarowski

Data: 23.10.2023 Kategoria: Ogólne

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 22 września 2023 r. w wieku 90 lat zmarł Prof. dr hab. inż. dr h.c. multi Józef Wojnarowski.

Wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (PWSZNS).

Profesor Józef Wojnarowski z Politechniką Śląską związany był od 1952 roku, rozpoczynając studia na Wydziale Mechanicznym. W roku1958 ukończył studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym, tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1964 roku, doktora habilitowanego w 1977 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego w 1980 roku, a tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1988 roku.

W latach 1983-2003 pracował na wydziale Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej, kierując Zakładem Podstaw Konstrukcji Maszyn oraz Katedrą Mechaniki.

Był wybitnym naukowcem w dziedzinie mechaniki, głównie w zakresie: eliminacji drgań maszyn, dynamiki układów mechanicznych, mechaniki płynów, biomechaniki, budowy i eksploatacji maszyn. Zajmował się również  unikalną problematyką modelowania układów mechanicznych grafami.

Wypromował 20 doktorów, w tym dwóch Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wśród wychowanków Profesora 10 osób uzyskało stopień doktora habilitowanego, a 6 osób tytuł profesora. Był autorem ponad 500 publikacji naukowych, 5 udzielonych patentów.

Uczestniczył w konferencjach oraz wizytach naukowych na całym świecie. Był niestrudzonym propagatorem swojej dziedziny wiedzy, głównie poprzez działalność w licznych organizacjach krajowych i zagranicznych, w tym w IFToMM. Jest to federacja zrzeszająca ponad 40 państw, założona w 1969r. w Zakopanem. Dla uczczenia 50-lecia tej organizacji Profesor doprowadził do zorganizowania Światowego Kongresu IFToMM w 2019 r. w Krakowie.

Wyrazy głębokiego współczucia składają Rodzinie Władze oraz pracownicy Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 27 września 2023 o godz. 14.00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Elżbiety w Starym Sączu, ul. Mickiewicza 2, po której nastąpi odprowadzenie ciała na miejsce doczesnego spoczynku.